کبد چرب، فشار اکسیداتیو و اختلالات هورمونی

کبد چرب از بیماری های بسیار شایع در بین جوامع امروزی است. تغییر سبک زندگی به خصوص مصرف مواد غذایی با چربی بالا، باعث شده اند که سلولهای کبدی نتوانند عملکرد درست خود را داشته باشند و چربی در بین آن ها رسوب کند. بالارفتن میزان لیپیدها در بین سلولهای کبدی باعث می گردد که فشار اکسیداتیو در کبد بالا رفته و اصطلاحا بیماری کبد چرب را شاهد باشیم. کبد چرب در مرحله های بالاتر می تواند منجر به هپاتیت کبدی (بیماری غیر ویروسی)، فیبروز و سیروز کبد بشود که این مراحل بسیار خطرناک می باشند.
مصرف آنتی اکسیدان های طبیعی و قوی از موثرترین راهکار ها برای مقابله با کبد چرب می باشد. داروی vitace به عنوان یک بمب آنتی اکسیدانی که فرآورده های مختلف طبیعی و معدنی را داراست، در درمان و بهبود علائم کبد چرب بسیار موثر می باشد.

 

Vitis vinifera:
یک فرآورده ی طبیعی بسیار پر کاربرد است که از با خاصیت آنتی اکسیدانی بالای خود، در جلوگیری از فرآیند های مرتبط با فشر اکسیداتیو، موثر عمل می کند. ویتیس وینیفرا با ساختن “پروآنتوسیانیدین” برای غلبه بر علائم کبد چرب عمل می کند. مطالعات اثبات کردند که مصرف این فرآورده باعث پایین آمدن آنزیم های کبدی مرتبط با کبد چرب می گردد. از جمله ی آنها می توان به SGOT و SGPT اشاره کرد که به دنبال مصرف ویتیس وینیفرا به میزان استاندارد خود رسیده اند.

 

Silybum marianum :
این فرآورده با آزادسازی ماده موثره ی silymarin، تاثیر بسزایی در جلوگیری از تشدید التهاب کبد و درمان این عارضه دارد. همچنین مطالعات اثبات کردند که سیلی مارین خاصیت حفاظت از سلولهای کبدی را در برابر آسیب های مختلف شیمیایی از جمله فشار اکسیداتیو دارد. سیلی مارین با کاهش سطح تری گلیسرید خون، از مظکلات قلبی عروقی ناشی از تجمع چربی در خون، که در حین ابتلا به کبد چرب بوجود می آیند، جلوگیری می کند. همچنین این ماده موثره با افزایش سیستمی متابولیسم در کبد، به خصوص در زمانی که چربی زیادی وارد بدن می شود، مانع از آسیب رساندن لیپیدها به بدن می گردد.

 

Selenium:
سلنیوم یک ماده ی معدنی است که برای سلامت کبد، حیاتی و لازم می باشد. سلنیوم با خاصیت آنتی اکسیدانی خود می تواند در کاهش التهاب سلولهای کبدی نقش داشته باشد. مطالعات اثبات کرند که ریسک ابتلا به کبد چرب در افرادی که سطح سلنیوم خون آن ها کم است، بیشتر می باشد. دریافت دوز منظم سلنیوم، باعث کاهش هورمون های مرتبط با کبد چرب ( SGOT, SGPT) می گردد که برای سلامت فرد هم مفید می باشد.

 

 

Betacarotene:
بتاکاروتن ها مولکولهای طبیعی هستند که در مواد غذایی مختلفی قابل یافت می باشند. مطالعات اثبات کردند که مصرف بتاکاروتن، باعث حفاظت از سلولهای کبدی می گردد. بتاکاروتن ها با خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خود، در درمان موثر کبد چرب نقش خود را تایید کرده اند. بتا کاروتن ها با تقویت قدرت آنتی اکسیدانی، برای پیشگیری از کبد چرب هم کاربرد دارند. از سوی دیگر، بتاکاروتن با پتانسیل بالای خود برای فعالیت آنتی اکسیدانی که ناشی از فرمول شیمیایی منحصر به فردش می باشد، نسبت به سایر کاروتنوئید ها توان آنتی اکسیدانی بالاتری دارد و مصرف آن بسیار سودمند می باشد.

 

Zinc :
همانند سایر مواد معدنی که نام بردیم، زینک یا همان “روی” هم برای درمان کبد چرب نقش قابل توجهی دارد. نکته ی جالب اینکه زینک در کنار سلنیوم، به عنوان یک ترکیب بسیار قدرتمند عمل کرده و خاصیت ضد التهابی بسیار قوی تری را برای درمان کبد چرب دارد. میزان کلسترول، قند خون و تری گلیسرید ها در بدن افرادی که زینک دریافت کرده اند در مقابل افرادی که رژیم غذایی عادی را پیش گرفته اند به میزان قابل توجهی کاهش داشته. همچنین زینک باعث کاهش اشتها برای دریافت غذا در برخی گروه افراد چاق شده که به کمتر شدن میزان چربی دریافتی بدن منجر شده است.

 

Multi vitamins:
امروزه بر تعداد مقالاتی که بر اثرگذاری ویتامین ها در درمان کبد چرب تاکید میکنند، رو به افزایش است. کبد چرب بوسیله ی فعالیت فشار اکسیداتیو بیشترین اثرگذاری خود را دارد و آنتی اکسیدان ها، اصلی ترین عوامل مقابله با استرس اکسیداتیو هستند. ویتامین ها که مواد معدنی با خاصیت های درمانی مختلفی هستند، اصلی ترین آنتی اکسیدان ها قلمداد می شوند و مصرف آنها به کم کردن میزان التهاب کبد، حاقظت از سلولهای کبدی در برابر استرس اکسیداتیو و بالابردن سوخت و ساز چربی انباشته شده در بدن، کمک می کند.
ویتامین ها در منظم کردن میزان لیپیدها که ناشی از اختلالی به نام dyslipidemia هست، نقش فعالی دارند. Dyslipidemia جز مواردی است که در صورت بروز کبد چرب، رخ میدهد و باعث بالا رفتن میزان لیپیدها در خون میگردد.

در مورد نقش حفاظتی مجموعه ی ویتامین های B، مقالات متعددی چاپ شده که مصرف این ویتامین ها را برای جلوگیری از آسیب به سلولهای کبدی توصیه کرده است. این ویتامین ها با تنظیم کلسترول و شکستن مولکولهای چربی، مانع فعالیت آنها بر علیه سلولها می شوند.

No Comments

Post A Comment